اطلاعات سفر

آخرین تصمیمات برای سفرهای نوروزی - اطلاعات سفر

ایسنا/ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آخرین تصمیمات برای سفرهای نوروزی سخن گفت.

از تعطیلات زمستانی تا سفرهای نوروزی

علی اصغر مونسان در حاشیه نوزدهمین گفت وگوی هفته وزارت آموزش و پرورش درباره پیشنهاد تعطیلات زمستانه مدارس گفت: موضوع تعطیلات زمستانه پیچیده مطرح شده بود و منظور تعطیلی فراگیر بود که گرفتاری هایی داشت و متوقف ماند. از دو سال قبل با وزارت آموزش و پرورش صحبت هایی داشتیم و موافقت های ضمنی هم گرفتیم اما هر بار جلو رفتیم به دلایلی نهایی نشد. اکنون پیشنهاد ما چهار تا پنج روز تعطیلی مدارس در نیمه دوم سال است که به علاوه پنجشنبه و جمعه، یک هفته تعطیلی است و مواهب زیادی دارد و گردش مالی خوبی ایجاد می کند. از آن سو باعث نشاط فراوان برای دانش آموزان و خانواده ها خواهد شد.

امیدواری برای تصویب طرح تعطیلات زمستانی تا پایان دولت دوازدهم

او افزود: معمولا هرساله به علت آلودگی هوا تعطیلی چندروزه ای برای مدارس اتفاق می افتد و ما در تلاشیم این تعطیلات را برنامه ریزی و تجمیع کنیم که مواهبی از آن به دست بیاید. این اقدام به صنعت گردشگری کمک می کند و به نظر می رسد اقدام خوبی است و تماما برای کشور سود است و اشکال جدی برای آموزش و پرورش هم نخواهد داشت. درخواست کردم روی آن کار کنیم، قطعا دستاوردهای خوبی دارد و به کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کمک می کند و میزان تصادفات جاده ای را کاهش می دهد، زیرا اکنون تمرکز روی تعطیلات نوروز است، اما وقتی دو تعطیلی داشته باشیم بار مسافرت ها تقسیم می شود. امید است تا قبل از پایان دولت این طرح را نهایی و تصویب کنیم که اقدام خوبی است.

از اظهارات ضد و نقیض درباره سفرهای نوروزی متاسفم

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپس با اشاره به سفرهای نوروزی و برخی اظهارات پراکنده ای که درباره آن مطرح می شود، گفت: من هم از این اظهارات پراکنده و ضد و نقیض متاسفم. محور کار ما تصمیمات ستاد ملی کرونا بوده و خواهد بود و هر طور ستاد تصمیم بگیرد محور عملکرد ماست. آنچه ما تا کنون گفته ایم دقیقا آن چیزی بوده که در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا یا خود ستاد ملی کرونا به تصویب رسیده است. اینکه بعد از آن جلسات حرف های دیگری بیان می شود مطلوب نیست.

مونسان پیرامون آخرین تصمیمات برای سفرهای نوروزی افزود: برای اجرای آنچه ستاد ملی تصمیم بگیرد آمادگی داریم. تصمیمات جلسه قبلی ستاد ملی این است که سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است. از قبل هم بود و ما هم دائم این را گفته ایم و به همین دلیل از عموم مردم خوبمان درخواست عاجزانه داشتیم که این مدت پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا در ایام نوروز همه شهرها از حالت قرمز و نارنجی خارج شده باشند و اماکن سفر مهیا شود.

او با بیان اینکه صحبت از سه دسته سفر مطرح بوده است، گفت: دسته اول سفرهای برنامه ریزی شده است. همکاران ما در وزارت بهداشت تایید می کردند که درباره سفرهای برنامه ریزی شده و مدیریت شده که در قالب تورها انجام می شود و از نقطه مبدا تا اقامت و مقصد و برگشت به مبدا کاملا تحت پروتکل های بهداشتی است، دغدغه ای ندارند. تاکنون هم گزارشی مبنی بر کرونا در هتل ها نداشتیم که نشان دهنده اقدام خوب بخش گردشگری کشور بوده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیرامون آخرین تصمیمات برای سفرهای نوروزی ادامه داد: نوع دوم اقامت در مراکز گردشگری با خودروهای شخصی بود. وزارت بهداشت روی این هم دغدغه ای نداشت. اما نوع سوم سفرهای بدون برنامه و غیرمدیریت شده است که آمادگی داشتیم هر سختگیری ای روی آن اعمال شود، زیرا چیزی هم عاید بخش گردشگری کشور نمی کند. این توافقی بوده که انجام شده، اما باز هم هرچه ستاد ملی تصمیم بگیرد ما آمادگی انجام آن را داریم.

مونسان با تاکید بر اینکه کمک بخش گردشگری به حوزه بهداشت و درمان کمک بسیار خوبی بوده است، اظهار کرد: زمانی که وزرات بهداشت درخواست نقاهتگاه داشت، بلافاصله در اختیار قرار دادیم و جز اولین بخش هایی بودیم که دستورالعمل ها را تدوین و ابلاغ کردیم و اکنون هم باز بودن هتل ها تحت پروتکل های بهداشتی به مهار کرونا کمک خوبی کرده است.

او پیرامون آخرین تصمیمات برای سفرهای نوروزی افزود: با این حال اگر وزارت بهداشت فکر می کند بخش گردشگری شاید به شیوع بیماری دامن بزند این آمادگی را داریم کلا بخش گردشگری را تعطیل کنیم. به عبارت دیگر این آمادگی را داریم که اگر وزارت بهداشت فکر می کند این اقدام به مهار کرونا کمک می کند همین فردا ابلاغ کنیم کل هتل ها در ایام نوروز تعطیل شوند. هرچند من تصور نمی کنم که این کار کمک کننده باشد، چون هتل های ما کمک کرده اند و وزیر بهداشت هم چند مرتبه تقدیر کرده است. بالاخره سفرهای تجاری و اداری وجود دارد و اگر هتل ها نبودند اوضاع بدتر می شد. هتل های ما به مهار کرونا خیلی کمک کرده اند. با این حال موضوع جان مردم در اولویت است و آنچه ستاد تصیم بگیرد همان را دقیقا اجرا خواهیم کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره نظارت بر تبلیغات آژانس های مسافرتی برای تورهای خارجی هم گفت که خب آنها بر اساس تصمیمات ستاد ملی دارند این کار انجام می دهند و در جلسه قبل ستاد ملی تصمیم گرفته شد که نوع یک و دو مشکلی ندارد.

بازدید دانش آموزان از موزه ها را دستورالعمل کنید

مونسان در ادامه نشست مشترک با وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه موضوعات فراوان و مشترکی میان دو وزارتخانه وجود دارد و هر دو می توانند به همدیگر کمک کنند تا ماموریت هایشان را به نحو بهتری انجام دهند، گفت: حجم موضوعات بیشتر از آن چیزی بود که تصور می کردیم.

او یادآور شد: میراث فرهنگی دستاورد انسان ها و افرادی است که در طول تاریخ این افتخارات را برای کشور آفریدند. انسان ها تربیت یافته مراکز آموزشی و تربیتی کشور در طول تاریخ بوده اند. وزارت آموزش و پرورش به عنوان یک وزارتخانه بنیادین هم در تولید دانش و هم تربیت انسان ها همواره نقش ایفا کرده است. بنابراین امروز هم درحال پاسداشت و حفاظت از دستاوردهای آموزش و پرورش و انسان هایی هستیم که در طول تاریخ به کشور کمک کرده اند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه در بخش میراث فرهنگی موزه ها را داریم که در همه جای دنیا یکی از مراکز مهم بازدید دانش آموزان بشمار می روند، زیرا موزه ها روایتگر تاریخ کشورها هستند و دستاوردهای کشورها را به دانش آموزان نمایش می دهند، گفت: این مهم باعث ایجاد عِرق و هویت ملی می شود و می توانیم در این بخش در خدمت وزارت آموزش و پرورش باشیم. گروه های دانش آموزی بازدیدهایی از موزه ها دارند اما به نظر بنده این حجم می تواند خیلی بیشتر باشد. از وزیر آموزش و پرورش خواستم این بازدیدها به شکل دستورالعمل یا ابلاغیه باشد که دانش آموزان در سال حتما باید چندمرتبه از موزه ها بازدید داشته باشند.

مونسان افزود: همچنین در این نشست مدیران کل آموزش و پرورش پیشنهاد ایجاد موزه های علوم و فنون را داشتند که موضوع خوب و درستی است و همه جای دنیا هم وجود دارد. این موزه ها روایتگر تاریخ علوم و فنون در کشورها هستند و هم در قالب کارگاه های آموزشی مورد بهره برداری قرار می گیرند. یکی از موضوعاتی که حتما مورد حمایت ما هم هست و می توانیم به صورت مشترک روی آن برنامه ریزی کنیم راه اندازی همین موزه ها است.

او با بیان اینکه موضوع مشترک دیگر کمک به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز به ویژه در بخش های حرفه ای و مرمت بناهای تاریخی است، گفت: در این بخش عمدتا نیروهای ما کارشناسی ارشد به بالا یا استادکارانی هستند که تجربی کار می کنند. هنرستان ها می توانند به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز ما در بخش های ذیل کارشناسی بپردازند و جایگزین نیروهای تجربی شوند که سنی از آنها گذشته و نگرانی ما را در پی دارد. باید بتوانیم برای آینده نیرو تربیت کنیم.

هنرستان صنایع دستی راه بیاندازید

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: می توانیم هنرستان هایی در این زمینه داشته باشیم. یکی دیگر از موضوعات مشترک ما هنرستان های صنایع دستی هستند که بسیار برای ما حائز اهمیت هستند و آموزش و پرورش می تواند به تربیت نیروی ماهر در این بخش کمک کند. این هنرستان ها می تواند به اشتغال کشور کمک کنند و مزیت های فراوانی دارد و بازار خوبی هم خواهد داشت.

مدارس تاریخی غیرفعال را اقامتگاه کنید

مونسان با بیان اینکه البته ما آموزش های مقطعی در وزاتخانه مان داریم اما خوب است که این کار به صورت برنامه ریزی شده توسط وزارت آموزش و پرورش انجام شود، گفت: در بخش گردشگری هم اماکن زیادی در اختیار وزارت آموزش و پرورش است که برخی اماکن و مدارس تاریخی هستند و هم می توانند به صورت موزه به بخش گردشگری کمک کنند و هم می توانند اقامتگاه هایی باشند به ویژه در مراکزی که ما کمبود داریم. مدارسی هستند که شاید فعال نباشند اما می توانند به مراکز اقامتی خوبی تبدیل شوند.

او به تامین نیروی انسانی مورد نیاز در بخش گردشگری اشاره کرد و افزود: در این بخش نیاز به آموزش داریم. هنر صنعت گردشگری در کشور ما جوان است و نیاز به نیروی آموزش دیده بیشتری داریم. قرار شد همه موضوعات مشترک با وزارت آموزش و پرورش به صورت یک تفاهم نامه مشترک میان دو وزارتخانه عملیاتی و برای اجرا ابلاغ شود.

بازدید از اماکن میراثی برای دانش آموزان رایگان است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تسهیلات بازدید دانش آموزان از موزه ها گفت: برای همه گروه های دانش آموزی هم تخفیف داریم و هم بازدیدهای رایگان و از این حیث هیج مشکلی نیست و امکانات ما در اختیار این گروه هاست و این امکان فراهم است. مگر هزینه حمل و نقل وجود داشته باشد وگرنه بازدید از اماکن ما برای دانش آموزان رایگان است.

آخرین تصمیمات برای سفرهای نوروزی

بازدید : - بار دسته بندی : خبر تاريخ : 5 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها