اطلاعات سفر

شهری باستانی در عراق که میزبان رهبر کاتولیک های جهان شد - اطلاعات سفر

ایسنا/ این خبر پیرامون شهری باستانی در عراق که میزبان رهبر کاتولیک های جهان شد، برای شما نگارش شده است.

چرا پاپ به اور سفر کرد؟

شهر باستانی اور در استان ذی قار و 300 کیلومتری جنوب بغداد واقع شده است که از مهمترین شهرها و پایتخت تمدن سومر و از پویاترین مراکز شهری در هزاره سوم پیش از میلاد در بین النهرین بود. از اور چندین بار در کتاب های مقدس به عنوان زادگاه حضرت ابراهیم نام برده شده است که احتمالا همین انگیزه اصلی سفر پاپ فرانسیس به این شهر باستانی بوده باشد.

شبکه الجزیره در پی این سفر تاریخی نوشت: اینجا جایی است که چرخ اختراع شد، قانون حمورابی ایجاد شد و روغن برای اولین بار به عنوان منبع انرژی سوزانده شد و قرنها بعد، با کارخانه های تولید انبوه فرش و لباس های پشمی و صادرات آن در بین النهرین و خارج از آن به قطب اقتصاد جهانی تبدیل شد. اور یکی از مهمترین مکان های باستان شناسی در طول تاریخ بوده است. در ژوئیه 2016، یونسکو اور را در فهرست میراث جهانی قرار داد.

کاوش ها در اوایل دهه 1900 در اور نشان داد که مردم این شهر با رونق تجارت گندم و جو زندگی تجملاتی داشتند. حفاری های باستان شناسی در این منطقه همچنان ادامه دارد، چرا که هنوز گنجینه های کشف نشده ای وجود دارد که می تواند اطلاعات بیشتری درباره یکی از نخستین تمدن های مترقی جهان در اختیار قرار دهد. کاوش های اور در زمان صدام و داعش متوقف شده بود اما محققان و باستان شناسان عراقی و آمریکایی با آرام شدن درگیری ها دوباره کاوش ها را شروع کرده اند.

مصطفی الحسینی، باستان شناس مستقر در شهر ناصریه عراق می گوید: در کاوش های سال 2007 در شهر باستانی اور، حدود 100 اثر لوحی پیدا کردیم که متون مهم باستانی را شامل می شد. هنگامیکه ما متون را با کمک دانشگاه آمریکایی استونی بروک مطالعه کردیم، کشف شد که این تبلت ها یک کتابخانه مینیاتوری است.

سومریان سیستم های آبیاری و کشت غلات را توسعه دادند و همچنین خط میخی را که در بین النهرین و ایران باستان استفاده می شد، اختراع کردند. در جامعه سومر نقش رهبری مادر در خانواده به رسمیت شناخته شده بود و زنان از احترام بالایی در جامعه برخوردار بودند. دیگر میراث فرهنگی تمدن سومر، شعر و سفال بود.

سر لئونارد وولی، باستان شناس انگلیسی در سال 1922 میلادی در اور مقبره های سلطنتی را کشف کرد که به اهرام فرعون شباهت دارد؛ اهرام جیزه در مصر.

سومری ها به ساخت معابد از گل و ملات علاقمند بودند. یک زیگورات باستانی یا محوطه ای با تراس هنوز در اور باقی مانده است که یکی از قدیمی ترین اهرام تمدن بین النهرین محسوب می شود. گفته می شود در کنار این زیگورات، مجموعه ای با قدمت حدود 1900 سال قبل از میلاد قرار دارد که خانه حضرت ابراهیم است.

آمر عبدالرزاق، رئیس موزه تمدن ناصریه به الجزیره توضیح می دهد که چرا اور برای مسیحیان، یهودیان و مسلمانان بسیار مهم است: اینجا زادگاه ابراهیم پیامبر است و این در تورات و انجیل ذکر شده است. همه ادیان او را پدر معنوی خود می دانند. بنابراین بازدید از این سرزمین یکی از مهمترین آیین های مذهبی و زیارتی به ویژه برای مسیحیان محسوب می شود.

او می گوید: بررسی های انجام شده توسط باستان شناسان آمریکایی حاکی از وجود 15000 مکان باستان شناسی در سراسر عراق است که فقط در ناصریه، حدود 1200 سایت باستان شناسی شناخته شده است؛ معادل همه آثار باستانی فرانسه و ایتالیا.

اما هدف از سفر تاریخی پاپ فرانسیس به شهر اور فراتر از جلوه های باستان شناسی آن است و بیشتر تقویت روحیه اقلیت مسیحی در عراق را که در سالهای اخیر در میان جنگ ها و آزارها تعدادشان کاهش یافته و البته، همزیستی مذهبی بین مسلمانان، مسیحیان و سایر اقلیت ها را دنبال می کند.

پاپ فرانسیس در سفر به اور باستانی، نیایش مشترک ادیان را با عنوان “نماز فرزندان ابراهیم (ع)” در محل تولد آن حضرت برگزار کرد و بعد به آیاتی از قرآن کریم گوش داد. او سپس در سخنانی گفت: خصومت، افراط گرایی و خشونت از یک روح دینی ناشی نمی شود، بلکه همه اینها خیانت به دین است. بدون همکاری میان انسان ها هیچگونه صلحی وجود نخواهد داشت و باید به آزادی عقیده و آزادی مذهبی و دینی احترام گذاشت. تروریسم و خشونت برگرفته از دین نیست، بلکه در حقیقت تروریست ها به آن خیانت و از آن به نفع خود سوءاستفاده می کنند. رهبر کاتولیک های جهان تاکید کرد که نمیتوان در برابر آسیب تروریسم به دین سکوت کرد و هدف قرار دادن عراق توسط تروریسم نیز حمله به بخشی از تاریخ است.

شهری باستانی در عراق که میزبان رهبر کاتولیک های جهان شد

بازدید : - بار دسته بندی : خبر تاريخ : 5 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها