اطلاعات سفر

مخالفت با بازگرداندن مرمرهای پارتنون به یونان - اطلاعات سفر

ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، مخالفت با بازگرداندن مرمرهای پارتنون به یونان صورت گرفت.

قضیه چیست؟

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در جریان گفت وگویی با یک روزنامه یونانی با استرداد مرمرهای پارتنون مخالفت و اظهار کرد این آثار به صورت قانونی تحت مالکیت بریتانیا درآمده اند.

جانسون در بخشی از این مصاحبه گفت: «مرمرهای پارتنون با توجه به قوانین اجرایی آن دوره به صورت قانونی تحت مالکیت لرد الگین درآمده اند.»

جانسون همچنین بیان کرد این مجسمه های 2500 ساله که بطور معمول با نام مرمرهای الگین شناخته می شوند، بطور قانونی در مجموعه موزه بریتانیا قرار گرفته اند.

این مجسمه ها موضوع کشمکش طولانی بین یونان و بریتانیا بوده اند. این مرمرها در حوالی سال 1800 توسط اشراف زاده اسکاتلندی به نام توماس بروس که با نام لرد الگین شناخته می شود، از آکروپلیس جدا و به بریتانیا منتقل شدند.

الگین این مرمرها را به دولت بریتانیا فروخت و دولت در سال 1817 این آثار را به موزه بریتانیا سپرد تا در یکی از مشهورترین نمایشگاه هایش به نمایش گذشته شود.

جانسون درحالی مدعی تعلق داشتن این مجسمه ها به بریتانیاست که یونان درحال آماده شدن برای برگزاری جشن دویستمین سال یادبود انقلاب 1821 این کشور است.

برای برگزاری این جشن و این مناسبت، نخست وزیر یونان از بریتانیا خواسته بود در ازای ارسال موقت آثار تاریخی که هرگز یونان را ترک نکرده اند، این مجسمه ها را بطور موقت از بریتانیا به امانت بگیرد.

جانسون که معمولا تعطیلاتش را در خانه پدرش واقع در یونان سپری می کند، اعلام کرد با اینکه احساسات قوی مردم یونان و نخست وزیر آن را نسبت به این مرمرها درک می کند، اما این آثار بازگردانده نمی شوند.

بریتانیا سالهاست که معتقد است این مرمرها توسط لرد الگین با مجوزی از سوی ترک های عثمانی حاکم بر یونان از کشور خارج شده اند اما یونان معتقد است این مرمرها دزدیده شده اند.

این نخستین باری است که بوریس جانسون در مقام نخست وزیر درباره این موضوع اظهارنظر کرده است. اما موضع او درباره این مرمرها سالها پیش زمانیکه او به عنوان شهردار لندن مشغول فعالیت بود، مشخص شده بود. در آن زمان او پیشنهاد جورج کلونی درباره بازگرداندن این مرمرها را مورد انتقاد قرار داده بود. وزیر فرهنگ یونان سال گذشته بار دیگر تصریح کرد این مرمرها ربوده شده اند و باید بازگردند.

مخالفت با بازگرداندن مرمرهای پارتنون به یونان
بازدید : - بار دسته بندی : خبر تاريخ : 4 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها