اطلاعات سفر

وضعیت گردشگری پزشکی در بحران کرونا - اطلاعات سفر

ایسنا/ این خبر پیرامون وضعیت گردشگری پزشکی در بحران کرونا برای شما مخاطبان نوشته شده است.

داستان چیست؟

بسیاری منابع در گردشگری پزشکی و کشورهای مقصد تحت تاثیر بیماری کووید- 19 قرار گرفته اند، البته تقاضا برای درمان مقرون بصرفه در سرزمین های خارجی همچنان باقی مانده است. اگرچه برخی از درمان ها و اولویت های درمانی را نمیتوان به تعویق انداخت و افراد به دنبال درمان های پزشکی با هزینه کمتری هستند، اما بخش عمده ای از بازار گردشگری پزشکی انتخابی است.

با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای مهم گردشگری پزشکی و کشورهای مقصد تحت تاثیر نامطلوب بیماری کووید- 19 قرار گرفته اند، اکثر کارشناسان حتی در زمان بازگشایی مرزها و رعایت دستورالعمل های بهداشتی نسبت به آینده بدبین هستند.

آخرین گزارش سفر جهانی پزشکی و گردشگری در مجله IMTJ پیرامون وضعیت گردشگری پزشکی در بحران کرونا تخمین می زند که گردشگری پزشکی 3.5 میلیارد دلار درآمد برای ایالات متحده ایجاد می کند و تاثیر ویروس کووید- 19 به این معنی است که بسیاری از مقاصد پزشکی در سال 2020 فراموش شدند. همچنین سالانه 350 هزار گردشگر پزشکی به کره جنوبی می روند که از هر سه نفر گردشگر یک نفر از کشور چین است و همه گیری کنونی بر این میزان تاثیر داشته است.

محققان پیرامون وضعیت گردشگری پزشکی در بحران کرونا اظهار کردند: بیماری کووید برای افراد مبتلابه بیماری های قلبی و ریوی یا سیستم ایمنی ضعیف و همچنین نوزادان و افراد مسن خطر بیشتری دارد و به ویژه برای افراد مسن و افرادی که شرایط زمینه ای دارند، کشنده است و با توجه به اینکه بسیاری از گردشگران پزشکی در گروه های پرخطر قرار می گیرند بنابراین بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید هستند.

چندین دهه، میلیون ها آمریکایی برای مراقبت های پزشکی به کشورهایی مانند تایلند، برزیل و سنگاپور سفر کرده اند، اما بیماری همه گیر کرونا به گردشگری پزشکی به شدت آسیب وارد کرده است و بدلیل عدم انجام گردشگری پزشکی، بیمارستان ها در شیوع ویروس کرونا میلیاردها دلار درآمد گردشگری پزشکی را از دست خواهند داد.

موفقیت بخش پزشکی تایلند در برابر بیماری همه گیر کووید- 19

همه گیری جهانی نه تنها برای هر کشوری چالش، بلکه فرصتی نیز ایجاد کرده و تایلند از این فرصت برای مقابله با این وضعیت بی سابقه استفاده کرده است. این کشور با استفاده از فناوری دیجیتال برای گسترش و بهبود خدمات پزشکی از راه دور، ایجاد فضای کسب وکار با استقبال بیشتر برای هدایت سرمایه گذاری پزشکی و نوآوری و زیرساخت های پیشرفته مراقبت های بهداشتی خود را به سطح بالاتر رسانده و با محیط جدید سازگار می شود.

واکنش تایلند به بیماری همه گیرکووید- 19 موفق بوده و تعداد بسیار پایین ابتلا به عفونت و میزان مرگ ومیر پایین باعث تحسین این عملکرد توسط سازمان بهداشت جهانی، سازمان ملل و کارشناسان در سراسر جهان شده است. شاخص جهانی بهبودی بیماری کووید- 19 در تایلند در مقابله با ویروس، در میان پنج کشور برتر از 184 کشور قرار دارد و بر انعطاف پذیری زیرساخت های پزشکی تاکید می کند. این موضوع برای افرادی که با بخش پزشکی به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جنوب شرقی آسیا آشنا هستند، تعجب آور نخواهد بود. این شهرت به عنوان مقصد گردشگری پزشکی پیشرو بر پایه ای از امکانات و پرسنل پزشکی در سطح جهانی شهرت یافته است. همه گیری جهانی گردشگری پزشکی را تحت تاثیر قرار داده است، اما مانع ابتکار تایلند در مراقبت های بهداشتی نشده است. مهمترین عوامل موفقیت تایلند در این زمینه شامل موارد ذیل است:

نوآوری انعطاف پذیر و سرمایه گذاری

این کشور در حال تبدیل شدن به مقصدی بسیار مهم برای سرمایه گذاری در فناوری و خدمات پزشکی است. براساس شورای سرمایه گذاری تایلند که طی سال جاری طیف وسیعی از اقدامات را برای تسریع در سرمایه گذاری در بخش پزشکی انجام داده، برای سرمایه گذاری در پروژه ها با مبلغ 400 میلیون دلار در نیمه اول سال 2020 بیش از 50 درخواست ارسال شده است. این برنامه ها هم از طرف سرمایه گذاران جهانی و هم از طریق سرمایه گذاران داخلی، بیشتر برای تولید تجهیزات پزشکی و تجهیزات برای پشتیبانی از پاسخ سریع به بیماری کووید- 19 بوده است.

تایلند گام های تدریجی برای بازگشایی گردشگری پزشکی برداشته و اجازه داده است از پایان ماه جولای 2020، تعداد محدودی از افراد برای درمان به این کشور وارد شوند. دستورالعمل های دقیق برای گردشگران پزشکی و حداکثر سه نفر همراه با بیمار شامل آزمایش منفی بیماری کووید در 72 ساعت قبل از عزیمت، آزمایش های مکرر در این کشور و قرنطینه 14 روز در بیمارستان و سایر اقدامات برای پیشگیری اعلام شده است.

تحول پزشکی به صورت دیجیتالی

بیمارستان بین المللی بومرونگراد در حال پذیرش بیماران خارجی است و در اواخر سال 2019 مشاوره پزشکی از راه دور را آغاز کرد و در ماه مارس 2020 که بیماری همه گیر شیوع یافته بود، کار خود را گسترش داد. این موارد باعث سهولت بیشتر برای دسترسی به مراقبت در بیمارستان ها خواهد شد، زیرا افراد آزمایش انجام می دهند، دارو دریافت می کنند و به موارد بسیاری دسترسی دارند.

محققان افزودند: با طراحی بیمار محور این سرویس، استفاده از آن حتی برای افراد مسنی که با فناوری آشنایی ندارند نیز آسان است. بیماران از سراسر آسیا، خاورمیانه و ایالات متحده علاوه بر بیماران در تایلند نیز می توانند از آن استفاده کنند و هدف گسترش خدمات پزشکی از راه دور بعد از بیماری همه گیر است و در آن از آخرین فناوری ها و روش های درمانی نیز استفاده خواهد شد تا بهترین مراقبت را به بیماران در هرکجا ارائه کنند.

از طریق برنامه تلفن همراه بیماران در هر مکانی می توانند از طریق مشاوره در مورد سرطان، مسائل دستگاه گوارش، ارتوپدی، دندانپزشکی، بهداشت روان، توان بخشی و سایر موارد مختلف با پزشکان متخصص ارتباط برقرار کنند. این پلت فرم به عنوان کمک پزشکی آنلاین، تبادل آسان اطلاعات بین بیماران و متخصصان مراقبت های بهداشتی را تسهیل می کند. همچنین امکان دسترسی به داروخانه ها، بیمارستان ها، خدمات بیمه و سایر خدمات کمک پزشکی را به زبان تایلندی یا انگلیسی فراهم می کند.

بررسی اجمالی گردشگری سلامت، برای مثال در کشور ترکیه، هند، تایلند و مکزیک اطلاعات مهمی از نظر تعداد گردشگران در مورد اهمیت اقتصادی گردشگری پزشکی فراهم می کند.

گردشگری پزشکی یک تلاش اقتصادی در حال رشد در سراسر جهان است که با توجه به توانایی ارائه امکانات و درمان قابل مقایسه با آنچه در کشورهای با درآمد بالا و موسسات پزشکی دارای رتبه بندی برتر در جهان ارائه می شود و می توان موارد مرتبط با بستری و هزینه های درمان را تا 90 درصد کاهش داد.

درآمد تخمینی از گردشگری پزشکی نشان می دهد که گردشگری پزشکی، با وجود بحران شدید، دارای پتانسیل رشد بالایی است. بدیهی است که گردشگری پزشکی در سال 2021 صرف نظر از اندازه یا سرعت رشد، با الگویی که در سال 2019 می شناختیم، متفاوت خواهد بود. گردشگران پس از همه گیری بدنبال انجام موارد درمان با رعایت موارد مرتبط با سلامتی و ایمنی بیشتر هستند.

جستجوی گردشگران پزشکی برای درمان های باکیفیت بالا اما قیمت مناسب توسط موسسات انجام می شود و به نظر می رسد که همه گیری تعداد این موسسات را در همه کشورها افزایش دهد. البته گردشگری پزشکی هنوز در مراحل ابتدایی است و سهم آن در تولید ناخالص داخلی نسبتا کم است. بنابراین، با اختلاف درآمد بین کشورها، نرخ ارز مطلوب و کیفیت خدمات قابل مقایسه، آینده گردشگری پزشکی احتمالا بر همه گیری بیماری کووید- 19 با نرخ رشد پایین تر از نرخ فعلی غلبه خواهد کرد.

تحول بالقوه در گردشگری سلامت

بسیاری از موارد گردشگری سلامت به تاخیر افتاده اند و اولین گردشگران پزشکی در پساکرونا احتمالا به دنبال سفر درمانی با قیمت مناسب، زمان کم انتظار و رعایت موارد بهداشتی هستند. البته برای بیمارانی که نگران شیوع بیماری همه گیر کووید- 19 هستند، اقامت بسیار مهم است.

مهمترین پیامد ناخواسته اما مفید شیوع بیماری کووید دقت افراد بر روی موارد بهداشتی است. گردشگران پزشکی ممکن است با شرایط ویزای جدید مانند گواهینامه های واکسیناسیون مواجه شوند و با گوشی های هوشمند ردیابی شوند. در پایان میتوان انتظار داشت که به عنوان پاسخی به احساس عمومی انزوا و از دست دادن تعامل اجتماعی که میلیون ها نفر در سراسر جهان بر اثر خانه نشینی کرونا تجربه کرده اند، علاقه به گردشگری سلامت بیشتر شود.

وضعیت گردشگری پزشکی در بحران کرونا
بازدید : - بار دسته بندی : خبر تاريخ : 4 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها