اطلاعات سفر

50 مدرسه ماندگار در کشور وجود دارند - اطلاعات سفر

ایسنا/ براساس سخنان رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، 50 مدرسه ماندگار در کشور وجود دارند.

قضیه چیست؟

در نوزدهمین نشست گفت وگوی هفته باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاه های دولتی که با محوریت موضوع گفت وگو بر محور تحول با حضور محسن حاجی میرزایی و علی اکبر مونسان در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، تعدادی از اعضای شورای معاونان به تشریح و تبیین برنامه های آموزش و پرورش پرداختند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس اظهار کرد: تعداد مدارس ماندگار آموزش و پرورش 50 واحد است که باید برای نگهداری آنها چاره ای اندیشیده شود. برای تعمیر و نگهداشت مدارس ماندگار نیازمند منابع مالی هستیم؛ لذا از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انتظار همکاری داریم. پیشنهاد می کنیم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ردیف اعتباری برای نگهداری و تعمیر مدارس ماندگار در بودجه خود بگنجاند.

سید جواد حسینی، رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی در این نشست اظهار کرد: در طراحی و پوشش لباس و همچنین هویت اسلامی-ایرانی، فضاهای آموزشی دو موضوع مشترک آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و گردشگری برای همکاری است.

وی ادامه داد: در هر استان می توان قدیمی ترین مدرسه را به مرکز گردشگری تبدیل کرد و این موضوع نیازمند همکاری مشترک دو وزارتخانه است.

علی الهیار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پروش با ارائه آمار و ارقام مراکز رفاهی، فرهنگی و گردشگری آموزش و پرورش اظهار کرد: برای توسعه مراکز رفاهی و گردشگری از بودجه دولتی استفاده نمی کنیم؛ بلکه این مراکز با استفاده از درآمدهای خود توسعه می یابند.

وی افزود: قبل از شیوع کرونا سالانه بیش از 4 میلیون روز فرهنگی از مراکز رفاهی و گردشگری آموزش و پرورش استفاده می کردند لذا این موضوع می تواند مورد توجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گیرد و همکاری بیشتری با آموزش و پرورش داشته باشد.

الهیار گفت: توجه آموزش و پرورش به ایجاد و توسعه مراکز درمانی است. اکنون 14 مرکز درمانی داریم که به صورت رایگان یا نیمه رایگان به بازنشسته ها ارائه خدمت می کنند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش در حفظ و انتقال میراث معنوی فعال است و فعالیت هایی مانند؛ شاهنامه خوانی، حافظ خوانی و … را در فعالیت های خود قرار داده است، بنابراین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می تواند برای احیای این سنت حسنه، با آموزش و پرورش همکاری کند.

علیرضا کمرئی، معاون آموزش متوسطه نیز در این نشست اظهار کرد: از 160 رشته کاردانش، تعداد 9 رشته مرتبط با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که این رشته ها 5 درصد رشته های کاردانش را تشکیل می دهند و تمایل داریم با رعایت استانداردها، رشته های مرتبط با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را توسعه دهیم.

وی تصریح کرد: بیش از 1700 هنرجو در رشته های مرتبط با گردشگری تحصیل می کنند و هرسال 600 نفر از این هنرجویان این رشته ها فارغ التحصیل می شوند که این آمار نسبت به نیاز جامعه بسیار کم است.

معاون آموزش متوسطه بر ضرورت توسعه رشته های؛ «مهمانداری» و «هتلداری» و رستوران تأکید و عنوان کرد: در شاخه فنی و حرفه ای 500 هنرجو در رشته های مرتبط با گردشگری در حال تحصیل هستند.

50 مدرسه ماندگار در کشور وجود دارند

بازدید : - بار دسته بندی : خبر تاريخ : 5 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها