اطلاعات سفر

6 باور نادرست درباره مکمل ها - اطلاعات سفر

مصرف مکمل ها برای جبران کمبود مواد مغذی ضروری است اما 6 باور نادرست درباره آن ها وجود دارد.

ویتامین ها و مکمل ها در سراسر جهان محصولات بسیار محبوبی هستند. به عنوان مثال بررسی ها نشان داده 52 درصد از بزرگ سالان آمریکایی در سال های 2012-2011 از نوعی مکمل استفاده کرده اند. از آن زمان تاکنون، صنعت تولید ویتامین ها و مکمل ها همواره درحال رشد بوده است، به ویژه در سال 2020 با شیوع همه گیری جهانی مردم برای حفاظت از خود در برابر ویروس کووید-19 اقبال بیشتری به این محصولات نشان دادند. هرچند در بسیاری از موارد، مصرف ویتامین ها و مکمل ها مفید و حتی ضروری است، اما اطلاعات نادرست زیادی هم در باره استفاده از آن ها وجود دارد. در ادامه با برخی از این باورهای نادرست آشنا می شوید.

هرچه بیشتر ویتامین مصرف کنیم، برای سلامت بهتر است

مصرف زیاد ویتامین ها نه تنها همیشه برای ما مفید نیست بلکه گاهی ممکن است خطرناک هم باشد. دوزهای زیاد برخی از ویتامین ها می تواند عملکرد بدن را مختل کند، به عنوان مثال براساس اعلام انجمن سرطان آمریکا، ویتامین C زیاد می تواند در جذب مس که از فلزات مورد نیاز بدن است، اختلال ایجاد کند. فسفر زیاد مانع از جذب کلسیم می شود. همچنین بدن نمی تواند خود را از شر دوزهای زیاد ویتامین های A ، D و K خلاص کند و این ویتامین ها در صورت مصرف زیاد ممکن است به سطوح سمی برسند.

محصولات دارای برچسب طبیعی بی خطر هستند

متأسفانه کلمه «طبیعی» هیچ ارتباطی با ایمنی یا اثربخشی یک مکمل ندارد. برخی از ترکیبات گیاهی طبیعی ، خاصیت دارویی دارند اما خواص دیگری هم دارند. به عنوان مثال، ریشه قاصدک ملین است، در حالی که برگ های آن خاصیت ادرارآور دارند. غلظت محصولات هم موضوعی است که باید به آن توجه داشت. برخی محصولات ممکن است بسیار رقیق و برخی دیگر بسیار غلیظ باشند و بر این اساس میزان مصرف مفید آن ها متفاوت است.

می توان مکمل ها را همراه با داروهای تجویزی مصرف کرد

از آن جا که مکمل ها به نسخه نیاز ندارند و بسیاری از آن ها دارای برچسب «طبیعی» هستند، بسیاری از افراد تصور می کنند مصرف آن ها تداخلی با داروهای تجویزی ایجاد نمی کند. اما واقعیت این است که بسیاری از این محصولات حاوی ترکیبات موثری هستند که ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشند. بنابراین مکمل ها ممکن است تاثیر داروهای دیگر را تقویت کنند یا آن را کاهش دهند. بر این اساس، بهتر است مصرف مکمل ها را با پزشک درمیان بگذارید.

مکمل های ویتامین و مواد معدنی از سلامت قلب محافظت می کنند

مطالعات نشان داده است به طور کلی مکمل های رایج (مولتی ویتامین ها، ویتامین D، کلسیم و ویتامین C) هیچ تاثیر ماندگاری در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، انفارکتوس میوکارد یا سکته قلبی ندارند. همچنین بر اساس این مطالعات، استفاده مستمر از این محصولات تاثیری بر افزایش طول عمر ندارد. هرچند تحقیقات نشان داده است مصرف اسید فولیک و ویتامین های گروه B می تواند سکته مغزی را کاهش دهد، اما به طور کلی این تأثیر بسیار اندک است.

ویتامین D از سرطان جلوگیری می کند

دانشمندان برای بررسی این که آیا ویتامین D ممکن است به کاهش یا درمان سرطان کمک کند یا خیر ،مطالعات زیادی انجام داده اند. اما با وجود تحقیقات زیادی که انجام شده، هنوز در باره این که ویتامین D اثر ضدسرطانی مفیدی دارد یا خیر، میان دانشمندان اتفاق نظر وجود ندارد. در سال 2018 ، در یک مطالعه کنترل شده با دارونما که شامل 25871 شرکت کننده بود، اثر مکمل های ویتامین D روی خطر سرطان بررسی شد. نتایج این مطالعه نشان داد مصرف مکمل های ویتامین D منجر به کاهش احتمال بروز سرطان تهاجمی یا کاهش مشکلات قلبی عروقی نمی شود.

آنتی اکسیدان ها عمر را افزایش می دهند

آنتی اکسیدان ها ،ترکیباتی هستند که مانع اکسیداسیون می شوند. اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است که رادیکال های آزاد تولید می کند و منجر به واکنش های زنجیره ای می شود و ممکن است به سلول های موجودات زنده آسیب برساند. از دهه 1970 تا کنون دانشمندان آزمایش های زیادی انجام داده اند تا دریابند مکمل های آنتی اکسیدان تا چه اندازه سلامت انسان را تحت تاثیر قرار می دهند. متاسفانه نتایج این آزمایش ها به هیچ وجه امیدوارکننده نبوده است. در دهه 1970 و اوایل دهه 1980 آنتی اکسیدان های مکمل گوناگونی از راه خوراک یا تزریق مستقیم در جریان خون به بدن موش های آزمایشگاهی وارد شدند. اما نتیجه همه آزمایش های انجام شده، مشابه بود؛ زیاد بودن آنتی اکسیدان ها نه آسیب های سالخوردگی را تسکین می داد و نه از هجوم بیماری پیشگیری می کرد. درواقع تاکنون هرگز ثابت نشده است که آنتی اکسیدان ها عمر را افزایش می دهند.

منبع: medicalnewstoday.com

بازدید : - بار دسته بندی : خبر تاريخ : 5 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها