اطلاعات سفر

آیا سفرهای نوروزی به طور کامل ممنوع شده اند؟ - اطلاعات سفر

ایسنا/ بدنبال خبر و گزارشهای منتشر شده، این سوال مطرح می شود که آیا سفرهای نوروزی به طور کامل ممنوع شده اند؟

داستان چیست؟

حسن روحانی پس از جلسه ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد که سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در تعطیلات نوروز ممنوع است و در سایر شهرها هم با رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند انجام شود.

با این وجود، علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا بعد از این سخنان و آن جلسه به نظر مخالف وزارت بهداشت با انجام سفر در نوروز اشاره و تاکید کرد که تا حد امکان و به هیچ وجه این سفرها نباید انجام شود تا شرایط کشور به ثبات برسد.

هرچند او نیز گفت که در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل های بسیار سختگیرانه، سفرهای ضروری امکان پذیر است، اما چگونگی سفر به این مناطق را تعیین تکلیف نکرد.

علیرضا رییسی گفته بود که ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت سفر در نوروز را مشخص می کند اما سعید نمکی، وزیر بهداشت یک روز پیش از تشکیل این جسله مخالفت صریح خود را با سفر در تعطیلات نوروز اعلام کرد و گفت: مسافرت به عنوان اصلی ترین عامل در گردش ویروس بسیار موثر است و به عنوان وزارت بهداشت مطلقا موافق هیچ مسافرتی نیستیم.

این درحالی است که تا کنون پلیس راهنمایی و رانندگی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت راه و شهرسازی براساس پیش بینی های مربوط به ویروس کرونا، سناریوهای مختلفی را به ستاد ملی مقابله با کرونا برای مدیریت و کنترل سفر ارائه کرده اند و این ستاد هم تا پیش از خیز گرفتن ویروس کرونا و بحرانی شدن وضعیت استان خوزستان، مصوبه های مرتبطی را صادر کرده است.

مقامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی براساس همان مصوبه اعلام کردند علاوه بر ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی، سفر به دیگر مناطق محدود به تور و رزرو اقامتگاه شده است. اما سعید نمکی، وزیر بهداشت گفت: فکر می کنیم مانند سال گذشته که ایستادیم و گفتیم از 25 اسفند فرصتی برای احیا و بازتوانی کادر بهداشت داشته باشیم، امسال هم باید از رفت و آمدها جلوگیری کنیم.

وزیر کشور نیز اعلام کرد که 25 اسفند تکلیف سفرهای نوروزی و وظایف هر یک از دستگاه ها در این رابطه مشخص می شود. سخنگوی ستاد ملی مقابله کرونا هم گفته که 25 اسفند رنگ بندی شهرها بروزرسانی می شود، چون بسیاری از مراکز استان ها رو به نارنجی است.

تا الان تنها صدای واحدی که از اعضای ستاد کرونا و متولیان شنیده شد ممنوعیت سفر با اتومبیل شخصی به شهرهای قرمز و نارنجی و ممنوعیت برپایی چادر و اقامت در مدارس و مهمانپذیرها بوده است. علی اصغر مونسان که با بحران ورشکستگی صنعت گردشگری روبه رو است، در سخنانی نسبت به این پراکنده گویی ها و تناقض گویی ها واکنش نشان داد و گفت: من هم از این اظهارات پراکنده و ضد و نقیض متاسفم. محور کار ما تصمیمات ستاد ملی کرونا بوده و خواهد بود و هر طور ستاد تصمیم بگیرد محور عملکرد ماست. آنچه ما تا کنون گفته ایم دقیقا آن چیزی بوده که در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا و یا خود ستاد ملی کرونا به تصویب رسیده است. اینکه بعد از آن جلسات حرف های دیگری بیان می شود مطلوب نیست.

مونسان این را پیرامون اینکه آیا سفرهای نوروزی به طور کامل ممنوع شده اند؟ گفت که اگر وزارت بهداشت فکر می کند بخش گردشگری شاید به شیوع بیماری دامن بزند این آمادگی را دارند کلا بخش گردشگری را تعطیل کنند. او می گوید: به عبارت دیگر این آمادگی را داریم که اگر وزارت بهداشت فکر می کند این اقدام به مهار کرونا کمک می کند همین فردا ابلاغ کنیم کل هتل ها در ایام نوروز تعطیل شوند. هرچند من تصور نمی کنم که این کار کمک کننده باشد، چون هتل های ما کمک کرده اند و وزیر بهداشت هم چند مرتبه تقدیر کرده است. بالاخره سفرهای تجاری و اداری وجود دارد و اگر هتل ها نبودند اوضاع بدتر می شد. هتل های ما به مهار کرونا خیلی کمک کرده اند. با این حال موضوع جان مردم در اولویت است و آن چه ستاد تصیم بگیرد همان را دقیقا اجرا خواهیم کرد.

مقام معظم رهبری نیز در سخنانی تاکید کردند که هرچه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد باید عمل شود. اگر سفر را ممنوع کردند، مردم به سفر نروند، بنده هم قطعاً مانند سال گذشته به سفر نخواهم رفت.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به مشکلات معیشتی مردم در اثر کرونا گفتند: اگر کرونا ادامه پیدا کند مشکلات معیشتی بیشتر خواهد شد، بنابراین باید با همکاری همه، این بیماری هرچه زودتر برطرف شود.

تعیین تکلیف سفرهای نوروزی درحالی طولانی شده که برخی از مدت ها قبل برای سفر برنامه ریزی و هزینه کرده اند و نه تنها این دسته از مردم، بلکه صاحبان کسب وکارهای گردشگری در وضعیتی نامعلوم، خدماتی را فروخته اند که احتمال دارد با اعمال بعضی محدودیت ها، استرداد هزینه ها مانند تعطیلات نوروز گذشته دچار بحران شود و مردم و کسب وکارهای گردشگری را دوباره سرگردان کند.

از سوی دیگر، مرکز مدیریت اطلاعات راه ها و حمل و نقل جاده ای پیش بینی کرد حتی با اجرای محدودیت تردد سراسری روزانه یک میلیون و 100 هزار وسیله نقلیه در محورهای مواصلاتی جابه جا شوند و اگر ترددها کمتر محدود شود احتمال تردد روزانه 2 میلیون و 100 هزار وسیله نقلیه می رود. با این حساب، دور از انتظار است که سفرهای شخصیِ جاده ای در نوروز کامل متوقف شود و باید سریع تر چاره ای دیگر برای مدیریت و کنترل سفرها اندیشید و ماموریت و وظایف دستگاه ها مشخص شود تا مشکلات نوروز گذشته کمتر بروز کند و نگرانی های وزارت بهداشت درباره خیز دوباره کرونا فقط گردن مردم نیفتد.

آیا سفرهای نوروزی به طور کامل ممنوع شده اند؟
بازدید : - بار دسته بندی : خبر تاريخ : 5 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها