اطلاعات سفر

دستورالعمل جدید سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها - اطلاعات سفر

ایسنا/ این خبر پیرامون دستورالعمل جدید سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها برای شما نگارش شد.

فایزر/ مدرنا/ جانسون/ آسترازنکا، چهار واکسنی است که وزارت بهداشت عربستان برای ورود مسافران و زائران خارجی به این کشور تایید کرده است. عربستان با همین مقررات، عمره را پس از یک سال وقفه با حضور زائران خارجی برگزار کرده است. البته در مقررات سفر به این کشور آمده است مسافران و زائرانی که دو دز واکسن «سینوفارم» یا «سینوواک» را کامل تزریق کرده باشند، در صورت دریافت دز اضافی از بین یکی از چهار نوع واکسنی که در عربستان تایید شده است می توانند به این کشور سفر کنند.

چندی پیش نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران اطلاعیه ای صادر کرد که بر آن اساس، به افرادی که به دلیل اضطرار سفر و عدم قبول نوع واکسن دریافتی توسط کشور مقصد دچار مشکل شده اند، مجوز تزریق یک یا دو نوبت واکسن آسترازنکا به عنوان نوبت دوم یا سوم به صورت موردی و بعد از بیان هشدارهای لازم در خصوص عوارض احتمالی و اخذ تاییدیه رضایت آگاهانه از فرد را داده است.

سپس شرکت ها و کارگزاران زیارتی اطلاعیه ای را از سازمان و اداره های حج و زیارت دریافت کردند که به زائران توصیه می کند مقررات دولت عربستان را که ورود به این کشور را به تزریق دز یادآور از بین واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت خود منوط کرده است، در زمان تزریق واکسن به ویژه دز سوم یا همان یادآور مدنظر داشته باشند.

اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت پیرامون دستورالعمل جدید سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها اظهار کرد: پیرو دستورالعمل وزارت بهداشت درباره تزریق واکسن افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، سازمان حج و زیارت نیز اعلام کرد به توجه به اینکه هنوز وضعیت حج و همچنین تاریخ مذاکرات حج ایران و عربستان مشخص نشده است، اداره های استانی و کارگزاران زیارتی به افرادی که قبلا برای حج ثبت نام کرده اند و در نوبت تشرف هستند و از طرفی، مشمول فراخوان وزارت بهداشت می شوند، برای دز سوم یا همان یادآور از واکسنی استفاده کنند که مورد تایید وزارت بهداشت عربستان است.

او همچنین گفت: با توجه به اعلام قبلی سازمان حج و زیارت، در حج آینده اولویت با افرادی است که سال 1399 قرار بود عازم حج شوند، اما با همه گیری کرونا و محدودیت عربستان این فرصت را از دست دادند. این افراد هزینه سفر حج را پرداخته اند، اما از آنجا که سهمیه حج آینده هنوز معلوم نیست و ما نمی دانیم چه تعداد از آن افراد قرار است به حج اعزام شوند، بنابراین توصیه کردیم حالا که تزریق دز سوم در کشور برای یکسری از گروه های سنی آغاز شده است، در زمان تزریق دز سوم واکسن کووید حتما قوانین کشور میزبان را مدنظر قرار دهند.

رضایی اضافه کرد: برای افرادی هم که به لحاظ زمانی هنوز امکان دریافت دز سوم را ندارند، با هماهنگی وزارت بهداشت در آینده برنامه ریزی می کنیم.

در دستورالعملی که به دست کارگزاران و آژانس های زیارتی رسیده، آمد: «از آنجا که برنامه ریزی عملیات حج تمتع 1401 در دستور کار سازمان حج و زیارت است و یکی از مواردی که بطور ویژه مدنظر است، موضوع واکسیناسیون کرونا آن هم با درنظر گرفتن قوانین کشور عربستان است و براساس قوانین فعلی، ورود اتباع کشورهای مختف برای انجام مناسک حج تمتع یا عمره مفرده مشروط به تزریق دو دز واکسن از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت این کشور است و از آنجا که بسیاری از مردم کشورهای مختلف از جمله ایران در برنامه واکسیناسیون سراسری خود از برندهای مختلف استفاده می کنند، بر همین اساس دولت عربستان ورود به این کشور را برای این دسته از افراد به تزریق دز یادآور از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت خود منوط کرده است.

نظر به اینکه از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت کشور میزبان، تنها واکسن «آسترازنکا»، در سبد واکسیناسیون کشورمان است؛ لذا موارد زیر برای اقدام لازم و آگاهی بخشی شایسته به ثبت نام شدگان و متقاضیان سفر حج ابلاغ می شود:

افرادی که در برنامه واکسیناسیون کشوری هر دو دز واکسن خود را از واکسن «آسترازنکا» تزریق کرده اند، به اقدام خاصی نیاز ندارند و مطابق دستورالعملی که در این خصوص ابلاغ خواهد شد، اقدام می کنند.

به افرادی که دو دز واکسن خود را از سایر واکسن ها دریافت کرده اند و در حال حاضر جز گروهی هستند که در فراخوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گروه های مشمول دریافت دز یادآور هستند، توصیه می شود تا دز یادآور را از واکسن «آسترازنکا» مطابق با شرایط اعلام شده از سوی وزارت بهداشت تزریق کنند.

به منظور پیش بینی تأمین واکسن مورد نیاز برای افرادی که تا فروردین 1401 مشمول دریافت دز یادآور نمی شوند با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکاتبه شده تا این دسته از افراد بتوانند در فروردین سال آینده دز سوم واکسن خود را از واکسن آسترازنکا تزریق کنند.

اداره های حج و زیارت همچنین از دفاتر زیارتی و کارگزاران حج خواسته اند از هم اکنون نسبت به اطلاع رسانی به متقاضیان حج تمتع 1401 اقدام کنند تا با درنظر گرفتن شرایط اعلام شده و در فرصت مناسب به ایمن سازی خود در مقابل بیماری کووید اقدام کنند.

در این دستورالعمل همچنین یادآور شد: اعزام متقاضیان حج تمتع در سال آینده به امضای تفاهم نامه بین سازمان حج و زیارت و وزارت حج و عمره عربستان و به میزان سهمیه مورد توافق و مطابق تعلیمات ابلاغی از سوی وزارت حج و عمره این کشور منوط خواهد بود.»

رضایی، معاون حج و زیارت درباره زمان مذاکره با وزارت حج عربستان گفت: تاریخ مذاکرات حج ایران و عربستان هنوز مشخص نشده و معمولا در ماه ربیع الاول دعوتنامه را به کشورها می فرستند و بعد به ترتیب، دیدار و مذاکره با کشورها را آغاز می کنند.

او اضافه کرد: درباره حج آینده و تصمیم عربستان هنوز اظهارنظری نشده است.

رضایی درباره حضور ایران در عمره با توجه به پذیرش زائران خارجی در عربستان نیز اظهار کرد: لازمه ازسرگیری عمره، حمایت کنسولی از زائران ایرانی است، به محض اینکه این موضوع بین دو کشور به سرانجام برسد، ما آمادگی حضور در عمره را خواهیم داشت.

بنابر اعلام سازمان حج و زیارت در سال 98، حدود 74 هزار و 800 زائر برای حج 99 ثبت نام کرده و هزینه این سفر را کامل پرداخته اند که حضور آنها در مراسم آن سال و حتی سال بعد تحت تاثیر همه گیری کرونا و بسته شدن مرزهای عربستان به روی همه مسافران خارجی قرار گرفت. سازمان حج و زیارت اعلام کرد با از سرگیری سفر حج، مطابق با سهمیه ایران، اولویت اعزام با این افراد خواهد بود.

عربستان در دو سال گذشته، حج را به صورت محدود با حضور زائران مقیم این کشور و بدون زائران خارجی برگزار کرده است، اما برای مراسم عمره مجوز حضور به زائران خارجی را که یکی از آن چهار نوع واکسن کووید را تزریق کرده اند، داده است. ایران اگرچه فرصت حضور در عمره امسال را با توجه به حل نشدن مسائل دیپلماتیک و کنسولی بین دو کشور از دست داد، اما انتظار و امید دارد در حج 1401 حضور داشته باشد.

دستورالعمل جدید سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها
بازدید : - بار دسته بندی : گردشگری تاريخ : 20 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.