اطلاعات سفر

روز جهانی معلولان؛ روزی برای یاری رساندن به افرادی ناتوان - اطلاعات سفر

در گوشه ای تاریک نشسته است؛ حرف نمی زند، نمی خندد و حتی گریه نمی کند تا مبادا کسی صدایش را بشنود و پی به راز دل شکسته اش ببرد؛ از مردمی که با دید تمسخر به او می نگرند، بیزار است؛ از پشت پنجره به بچه هایی که با شور و شوق مشغول بازی هستند، چشم دوخته و اشک در چشمانش حلقه بسته است. او نقص جسمی یا ذهنی دارد ولی، با همه این مشکلات امید داشته و عاشق زندگی است. البته، منظور ما فقط معلولین مادرزادی نیستند، بلکه ممکن است در اثر حادثه ای دلخراش یا بیماری، فردی سالم هم دیگر نتواند حتی قدمی به تنهایی بردارد و معلول بحساب آید. با ما در این مقاله همراه باشید تا بدانید روز جهانی معلولان چه روزی است و علت نامگذاری روز جهانی معلولان را هم درک کنید.

روز جهانی معلولان

در سال 1992 میلادی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شد که هر ساله 3 دسامبر روز جهانی معلولان برگزار می شود. هدف از نامگذاری روز جهانی معلولان، رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت های مختلف بود. این وضع به همین منوال طی شد تا در سال 1999 شعاری با مضمون امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید برگزیده شد و سرلوحه قرار گرفت. بیش از پانصد میلیون نفر بدلیل نقص در بدن و ذهن خویش از معلولیت رنج می برند. اینان هر کجا که باشند و در هر نقطه ای از دنیا که به سر ببرند، با محدودیت هایی در زندگی مواجه می شوند. در طی بیست سال اخیر کوشش های چشمگیری در شناساندن و معرفی اشخاص معلول به جامعه صورت گرفتند و یکی از مواردی که میتوان از آن بعنوان نقطه عطف نام برد، اعلام سال 1981 میلادی به عنوان سال جهانی معلولین بود که توسط مجمع عمومی سازمان ملل صورت گرفت.

تاریخچه

معلول به کسی گفته می شود که بر اثر نقص جسمی یا ذهنی در زندگی و کار دچار مشکل می شود، بطوریکه این اختلال از استقلال فردی، اجتماعی و اقتصادی وی می کاهد. این گروه شامل ناشنوا، نابینا و معلول جسمی، حرکتی و ذهنی هستند. آمار ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی بیان می کند که تا سال 1378 ده درصد از جمعیت جوامع صنعتی و دوازده درصد از جمعیت جوامع رو به توسعه را افراد معلول تشکیل داده و در ایران حدود سه درصد به نوعی دچار معلولیت های جسمی جزئی یا کلی هستند. آنچه در ارتباط با معلولین باید در نظر داشت، این است که ارتباط با آنها باید همراه با احترام بوده و در رفتار با آنان نباید اثری از ترحم باشد.

معلولان باید فرصت داشته باشند تا استعدادهای خود را رشد داده و آن را نه تنها برای خود بلکه برای جامعه بکار گیرند. از شمار این اقدامات میتوان به تهیه وسایل کمک ارتباطی برای ناشنوایان، منابع و مطالب علمی به خط بریل یا نوارهای صوتی برای اشخاصی که دچار اختلالات بینایی هستند و خواندنی هایی که از لحاظ کمی و کیفی باتوان و استعداد افراد کم توان ذهنی مناسب باشند، اشاره کرد. تفریح و ورزش موجب سلامت جسمی و بهداشت روانی افراد معلول می شود. بیشتر این افراد نمی توانند از امکانات تفریحی موجود در سطح جامعه استفاده مناسب کنند، چرا که محیط های تفریحی با شرایط فیزیکی و بدنی معلولان متناسب نیستند. پس، لازم است که مسئولان درصدی از امکانات رفاهی را به معلولان اختصاص دهند تا آنها نیز مانند سایر افراد جامعه از این امکانات استفاده نمایند.

معلولین و امیدی شیرین به زندگی

باید در مقابل معلولان همگی احساس مسئولیت داشته باشیم و بار سنگین رسیدگی به مشکلات آنان را فقط برعهده شخص، نهاد یا سازمان خاصی قرار ندهیم. براساس مقاله روز جهانی معلولان چه روزی است باید بدانید که بایستی گستره مسئولیت هایمان را وسیع گردانیم و برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش، به فکر کسانی که در کنارشان زندگی می کنیم نیز باشیم و این نکته را فراموش نکنیم که شاید روزی ما نیز طعم معلولیت را بچشیم.

معلولین
بازدید : - بار دسته بندی : گردشگری تاريخ : 4 دسامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها