اطلاعات سفر

روستای افین رونق گردشگری مزرعه را برای خراسان جنوبی به ارمغان آورد - اطلاعات سفر

ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، روستای افین رونق گردشگری مزرعه را برای خراسان جنوبی به ارمغان آورد.

زرشک یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی در کنار عناب و زعفران است که علاوه بر ارزش غذایی و اقتصادی در بخش کشاورزی، بواسطه جلوه های بصری آن در فصل های مختلف، یکی از جاذبه های گردشگری نیز محسوب می شود.

روستای افین خراسان جنوبی که به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری در کشور ثبت شده، در 40 کیلومتری شهر حاجی آباد مرکز شهرستان زیرکوه و حدود 120 کیلومتری بیرجند است.

مزارع روستای افین با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب کشت زرشک است و این یاقوت های سرخ بدلیل وسعتی که از آنها در دشت افین با تناسب رنگ گسترده شده، در فصل های مختلف سال گردشگران زیادی را برای تماشا جذب می کند.

اغلب گردشگران خارجی که خراسان جنوبی مقصد آنها باشد، به افین می روند و البته در 2 سال اخیر با شیوع کرونا تعداد گردشگران این منطقه کاهش چشمگیر داشته است.

وجود درختان زرشک با رنگ های متنوع سبز در اوایل بهار، زرد هنگام گل دهی و قرمز موقع رسیدن میوه نشانه ای از هنر خداوند زمین و آسمان ها در خلقت زیبایی ها است و در منابع تاریخی آمده که اولین کشت و تولید زرشک بی دانه جهان در روستای افین بنیان گذاشته شده و قدمت تاریخی دارد.

گردشگران در هر فصلی از سال که به افین سفر کنند به وسعت 450 هکتار مزرعه ای رنگین را تماشا می کنند و درختچه های زرشک در بهار که برگ می کنند، زرد در فصل گل دهی و در پاییز که میوه قرمز این درخت آماده برداشت است، با هم تناسب و ارتباط دارند.

قدم زدن در میان درختچه های زرشک، گوشنوازی صدای نهری که از میان مزارع می گذرد و هم کلام شدن با کشاورزان زحمتکشی که در جدال با تیغ و خار برکت می چینند، حس ناب زندگی را از سفر به افین به ارمغان دارد.

آبان که فصل برداشت محصول زرشک است، مردمان روستای افین از کوچک و بزرگ دوش به دوش هم راهی مزارع شده و روزهای سرد پاییز را با گرمای تلاش و کوشش روح بخش می کنند.

آیین برداشت سنتی زرشک در روستا معمولا 10 روز به طول می انجامد و مردم در این روزها با همیاری یکدیگر شانه های درختان زرشک را از محصولی که به بار نشسته، خالی می کنند و صدای دلچسب صلوات و ذکر دعا که به اعتقاد مردمان محلی برای با برکت شدن محصول است، از مزارع افین به گوش می رسد.

تکاندن درختان از زرشک، تمیز کردن و پاک کردن، الک کردن، باد دادن و در نهایت خشک کردن زرشک کارهای دیگری است که پیش روی مردمان افین در روزهای پاییز است.

بعد از اینکه محصول زرشک برداشت شد، درختچه ها هرس می شود و در زمستان هم این مزارع با نظم بی نظیر به رنگ طبیعی چوب چشم نوازی می کند.

بیشتر گردشگران تمایل دارند در فصل پاییز و زمان برداشت محصول به این منطقه سفر کنند، زیرا علاوه بر هم صحبتی با کشاورزان خونگرم منطقه می توانند با آیین های کهن برداشت زرشک هم آشنا شوند و این محصول تازه و منحصر بفرد را به عنوان سوغات با خود به همراه ببرند.

از نیمه دوم مهر تا اواخر آبان زمان برداشت محصول زرشک در روستای افین است و به اعتقاد مردمان محلی اگر در پاییز باران ببارد، میوه زرشک پاره شده و کیفیت خود را از دست می دهد لذا کشاورزان منطقه هرچند هشدارهای هواشناسی را درباره یخبندان و بارندگی جدی می گیرند اما تمایل دارند این میوه را دیرتر برداشت کنند تا محصول شیرین تر روانه بازار شود.

خرمن ها از چند هفته قبل زمان برداشت با کاهگل آماده سازی می شود و کشاورزان با ایجاد فضایی صاف، بستری مناسب برای خشک کردن سریع زرشک ها فراهم می کنند.

خرمن های زرشک نیز در کنار مزارع جاذبه بصیری دیگری برای گردشگران محسوب می شود.

اقتصاد روستای افین از سالیان دور بر مبنای کشاورزی و محصول شاخص زرشک بوده است، زیرا بیشترین زرشک تولیدی کشور در روستای افین به ثمر می رسد و این منطقه خاستگاه تاریخی دارد.

درختچه زرشک دارای 2 تا هفت متر ارتفاع و رنگ قهوه ای، قرمز یا زرد است. برگ های آن بیضی شکل با دندانه های اره ای و گل های خوشه ای و زرد رنگ است. شاخه های زرشک تیغ های زیادی دارند. این یاقوت سرخ بیضوی شکل بوده و دارای طعمی ترش یا شیرین با خواص فراوان است.

تیپ روستای افین از نظر پایکوهی و بافت قدیمی آن فشرده و متمرکز بوده که پس از زلزله سال 1373 شهرک جدید در سمت شمال شرق بافت قدیم افین احداث شده است.

افین اوایل اسلام به عنوان ام القرای منطقه قاینات شهرت خاصی داشته و بنا به اعتقاد برخی از محققین، در گذشته دور شهری بزرگ مرفه و با فرهنگ بوده است.

الفوس گابریل که سال 1933 از این منطقه عبور کرد، درباره این روستا می گوید: افین در گذشته شهری بزرگ بوده که ویرانه های شهر قدیم در برابر دروازه های دهکده فعلی قرار دارد و براساس نقل قول های محلی قرماسین نام داشته است.

منابع تاریخی هم نقل کرده اند که اسکندر کبیر هنگام بردن قوای خود به هرات از افین گذشته و از طریق شاخن به طبس خانه و فراه، راه خود را ادامه داده بود.

از جاذبه های زیبای تاریخی، فرهنگی و گردشگری روستای افین میتوان به مسجد جامع، مزار چهار گنبد، اقامتگاه های بومگردی، آسیاب آبی قلعه کوه، موزه اشیای قدیمی، رودخانه های دائمی، جنگل گز، کاروانسرا، برج ها و آب انبارهای مختلف اشاره کرد. همجواری فضای تاریخی و درختچه های زرشک در سفر به روستای افین گردشگری را لذت بخش تر می کند.

روستای افین رونق گردشگری مزرعه را برای خراسان جنوبی به ارمغان آورد
بازدید : - بار دسته بندی : گردشگری تاريخ : 20 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.