اطلاعات سفر

میان درآمد و بودجه گردشگری فارس تفاوت از زمین تا آسمان است - اطلاعات سفر

ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، میان درآمد و بودجه گردشگری فارس تفاوت از زمین تا آسمان است.

استان فارس با 11 اثر ثبت جهانی شده رتبه نخست را در کشور دارد؛ استانی با حدود 3000 اثر تاریخی و فرهنگی و مذهبی ثبت شده ملی که همواره سهم قابل توجهی از درآمدهای ناشی از جذب گردشگر را داشت اما به دلیل متمرکز بودن این درآمدها، نتوانسته سهمی متناسب از اعتبارات تخصیصی را داشته باشد. ایجاد توازن بین تاثیرگذاری و اعتبارات حوزه گردشگری یکی از مطالبات مطرح بوده است.

طی سالهای گذشته تاکنون صاحب نظران بارها پیرامون لزوم اجرای اقدامات حفاظتی مختلف در مورد آثار ارزشمند تاریخی نظیر تخت جمشید و اهمیت مرمت و احیای بناهایی نظیر آتشکده و کاخ ساسانیان و قلعه دختر در فیروزآباد یا اجرای برنامه های حفاظتی و مرمی در بیشابور همچنین تدوین برنامه های مستمر کاوش در پهنه های مختلف تاریخی و میراثی خصوصا نقاطی که کمتر مورد بررسی و کاوش باستان شناسی قرار گرفته نظیر دارابگرد و محوطه های باستانی اطراف آن و حتی تپه ها پوستچی در شیراز که طی کاوش های متوقف مانده آثاری از تمدن 7500 ساله در آنجا کشف شد؛ تذکر و هشدار داد و توصیه های اکیدی را مطرح کرده اند.

سهم اندک استان فارس از بودجه و اعتبارات میراثی در حالیست که تا قبل از همه گیری کرونا اماکنی نظیر تخت جمشید، حافظیه، سعدیه، باغ ارم، باغ عفیف آباد، پاسارگاد و بیشابور و … همواره درصدر جدول تعداد بازدیدها و درآمدهای ناشی از این بازدیدها قرار داشته است؛ اما درآمدهای حاصله مستقیم به حساب خزانه واریز شده و مدیریت استان هیچ نظارت و دخل و تصرفی در آن ندارد.

صاحب نظران اعتقاد دارند که اگر استان فارس می توانست مدیریت کل درآمدهای حاصله از جذب گردشگر را داشته باشد، امکان بیشتری برای حفاظت، مرمت، احیا و توسعه گردشگری را داشت؛ درآمدهایی که حتی اگر به اماکن دارای بیشترین تاثیر در جذب گردشگر هم اختصاص می یافت، بسیاری از مشکلات کنونی وجود نداشت.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس گفت: در آمدهای ناشی از فروش بلیط های گردشگری بیشتر مربوط به تعداد کمی از اماکن مثل تخت جمشید، پاسارگاد و حافظیه است که میتوان از این اعتبار کسب شده برای ارتقای دیگر مکان های استان که جنبه گردشگری دارند، استفاده کرد و آنها را نیز به سطح درآمدزایی بناهای مطرح استان رساند که لازمه این اتفاق تخصیص درون استانی درآمدهای گردشگری فارس است.

سید علی نقی طبیب لقمانی خاطرنشان کرد: البته طی دوسال اخیر بدلیل شیوع کرونا اماکن گردشگری استان تعطیل یا نیمه فعال عمل کرده اند و همین عامل باعث شد تا درآمد گردشگری فارس به حداقل مقدار خود برسد.

وی در این باره افزود: برابر با مقررات برنامه های ششم توسعه باید بتوانیم هیئت امنایی برای اداره اماکن گردشگری تاسیس کرده و تشکیل داده و حساب متمرکز برای برگرداندن اعتبارات تشکیل دهیم تا این مشکل رفع شود.

لقمانی خاطرنشان کرد که سهم اندکی از درآمدهای گردشگری واریز شده به حساب دولت به استان بازگردانده می شود.

او افزود: در آمدهای ناشی از فروش بلیط های اماکن گردشگری بیشتر مربوط به تعداد کمی از اماکن مثل تخت جمشید، پاسارگاد و حافظیه است که میتوان از این اعتبار کسب شده برای ارتقای دیگر مکانهای استان که جنبه گردشگری دارند، استفاده کرده و آنها را نیز به سطح درآمدزایی بناهای مطرح فرهنگی و مذهبی رساند.

لقمانی در عین حال، طرح نظراتی در خصوص اینکه درآمد کنونی فارس از محل گردشگری می تواند منجر به ایجاد زیرساخت های کلان گردشگری شود را اغراق آمیز دانست و گفت: در کل میتوان اعتبارات کسب شده یک مکان گردشگری را برای نگهداری و هزینه های جاری و رونق همان مکان بکار گرفت.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی فارس گفت: درآمد گردشگری استان فارس و شهر شیراز نسبت به سایر نقاط کشور بیشتر اما سهم استفاده از این بودجه بسیار کمتر از حق این استان است.

سهراب شرفی خاطرنشان کرد که بارها برای اختصاصی شدن درآمدهای اماکن گردشگری فارس و شیراز، مکاتبات و مراوداتی با مجلس و دولت انجام و قول هایی نیز گرفته شد، اما هیچ یک از وعده ها تاکنون عملیاتی نشده است.

شرفی با بیان اینکه گستره پهناور گردشگری فارس و شیراز نیازمند توجه افزون تر از آنچه وجود دارد، است، افزود: اگر درآمدهای اماکن گردشگری با اندیشیدن و اجرای راهکاری نظیر هیئت امنایی شدن مدیریت این اماکن، به حساب دولت واریز نشود، میتوان اقدامات موثری را حداقل برای جاذبه گردشگری انجام داد.

میان درآمد و بودجه گردشگری فارس تفاوت از زمین تا آسمان است
بازدید : - بار دسته بندی : گردشگری تاريخ : 20 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.