اطلاعات سفر

پایان مرمت گنبد 600 ساله امامزاده سید فاضل در نطنز - اطلاعات سفر

ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، پایان مرمت گنبد 600 ساله امامزاده سید فاضل در نطنز صورت پذیرفت.

حسین یزدان مهر، سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان نطنز اظهار کرد: مرمت و بازسازی گنبد 600 ساله متعلق به دوران تیموریان که به صورت هرمی شکل است، به پایان رسید.

وی افزود: مدتی پیش با گزارش یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی مشخص شد که گنبد دچار آسیب های جدی شده است. از همین رو اقدامات لازم برای بازسازی آغاز شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان نطنز گفت: با همکاری خانواده مرحوم حاج حسن آقا مؤمنی طامه که از دوستداران میراث فرهنگی شهرستان نطنز بود، اقدام برای بازسازی سریع در مرداد سال جاری آغاز شد.

یزدان مهر تصریح کرد: با توجه به حساسیت بالای بنا برای بازسازی، این پروژه زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی انجام شد که شامل آسیب شناسی، تخریب قسمت های فرسوده و آسیب دیده، جمع آوری آوار و سپس استحکام بخشی و مرمت گنبد و کاشی کاری های آن بود که پایان یافت.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از شبستان زیبای این مجموعه نیز هم زمان با مرمت گنبد با کمک هیئت امنا و جمعی از خیران روستا بازسازی شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان نطنز، گفت: بنای تاریخی امامزاده سید فاضل فرزند امام موسی کاظم (ع) مشهور به شاه سید در دامنه تپه های شمالی روستا و در میان انبوهی از درختان با گنبدی هرمی شکل 16 ترک فیروزه ای قرار دارد.

یزدانمهر تصریح کرد: با توجه به ارزش های فرهنگی، تاریخی و مذهبی شهرستان نطنز، میتوان با مشارکت های مردمی بویژه خیران در بحث حفظ و صیانت از آثار فاخر گامهای مؤثری برای مقابله با آسیب ها و تخریب های احتمالی و از بین رفتن تدریجی بناها برداشت.

پایان مرمت گنبد 600 ساله امامزاده سید فاضل در نطنز
بازدید : - بار دسته بندی : گردشگری تاريخ : 20 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.