اطلاعات سفر

چین 10 تا 15 پارک میراث فرهنگی را می سازد - اطلاعات سفر

میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارش های منتشر شده، چین 10 تا 15 پارک میراث فرهنگی را می سازد.

شورای دولتی چین برنامه پنج ساله حفاظت از آثار فرهنگی را برای سالهای 2021 تا 2025 تصویب کرد که اولین برنامه پنج ساله در سطح ملی در این زمینه بشمار می رود و مطابق گمانه زنی ها، منجر به افزایش منابع ملی، سرمایه اجتماعی و توجه عمومی به حفاظت از این منطقه خواهد شد.

لی کان، رئیس اداره میراث فرهنگی ملی چین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: این برنامه پنج ساله بجای تکیه بر امداد و نجات اضطراری برای حفاظت از آثار، آرزوی ایجاد یک مکانیسم پیشگیرانه را دارد. این طرح، حفاظت و توسعه را متعادل می کند و نقش نوآوری فناورانه و پرورش استعدادها را برجسته می کند و هدف افزایش 25 درصدی پژوهشگران در مورد آثار فرهنگی تا سال 2025 را مشخص می کند.

لو چیونگ، مسئول NCHA در کنفرانس مطبوعاتی گفت: در سال 2010، مقامات اولین دسته از پارکهای باستان شناسی ملی را اعلام کردند که امروزه به اماکن مهمی برای مردم تبدیل شده اند و این موضوع موجب شده است تا درک عمیق تری از تمدن چین پیدا کنند.

چین در حال حاضر دارای 36 پارک ملی باستان شناسی است که در میان آنها 11 پارک میراث جهانی یونسکو هستند. لو در ادامه بیان کرد که این کشور قصد دارد در طول پنج سال آینده 10 تا 15 پارک دیگر بسازد.

تیان لین، کارشناس معماری باستانی گفت: با دستورالعمل ملی، اقدامات ثمربخشی برای این برنامه انجام خواهد شد و بودجه و منابع لازم برای حفاظت از آثار در نظر گرفته خواهد شد.

بارندگی های اخیر در استان شانشی در شمال چین امنیت بسیاری از میراث محلی را که حاوی 1.783 اثر فرهنگی ثبت شده است تهدید می کند؛ همچنین خسارات بسیاری در این مناطق گزارش شد که شهر باستانی پینگ یائو نیز در میان آنها قرار داشت.

این فاجعه، نگهداری نامناسب بسیاری از آثاری را که به اندازه شهر باستانی پینگ یائو شناخته شده بودند، آشکار کرد. تیان بیان داشت: این دستورالعمل که مکانیسم حفاظت پیشگیرانه را پیشنهاد می کند، مشکل اصلی را هدف قرار می دهد که امر بسیار خوبی است.

لی در کنفرانس مطبوعاتی گفت: این فاجعه همچنین مقامات مربوطه را بر آن داشت تا با بخش های واکنش اضطراری برای افزایش امدادرسانی به آثار آسیب دیده مشورت کنند.

برنامه پنج ساله از مامورین سطح پایه دولت انتظار دارد که نظارت بر آثار فرهنگی را افزایش دهند، برنامه های اضطراری تهیه کنند و بررسی های جامع و نگهداری از آثار را انجام دهند. لی در این کنفرانس خاطرنشان کرد: برای بقایای سطح پایین و ثبت نشده، ایجاد نیروهای حفاظت مردمی ضروری است و دعوت از منابع اجتماعی یکی از روشهای محافظتی است.

کارشناسان اعلام کردند که آثار فرهنگی باید به خوبی نگهداری شوند تا به نفع مردم از آنها بهره برداری شود. آنها همچنین عنوان کردند که نمایشگاه های بیشتر و پروژه های باستان شناسی تعاملی دیگری هم از جمله راههای ممکن برای جلب مشارکت مردم برای درک بهتر حفاظت از آثار فرهنگی چین هستند و این برنامه ها می توانند برای جهان نیز مفید باشند.

لو در کنفرانس مطبوعاتی گفت: چین در زمینه حفاظت از آثار مشترک، باستان شناسی و نمایشگاه و همچنین در طرح اقتصادی ابتکار کمربند و جاده پیشرفت کرده است. در بحبوحه همه گیری کرونا، ابزارهای دیجیتال به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند و نمونه هایی مانند فضای موازی با جنگجویان سفالی در یونان ملاقات کنید، پخش زنده اکتشافات باستان شناسی در خرابه های سانشینگدوی و گفتگوی آسیایی برای فرهنگ حفاظت از میراث از طریق ویدیو کنفرانس را شاهد بوده ایم.

در پنج سال آینده، چین ارتباطات بین المللی حفاظت از آثار فرهنگی داخلی را تقویت خواهد کرد و فعالانه در مدیریت جهانی برای نجات آثار در معرض تهدید، ریشه کن کردن قاچاق عتیقه و ترویج بازیابی آثار فرهنگی از دست رفته در خارج از کشور مشارکت خواهد کرد.

چین 10 تا 15 پارک میراث فرهنگی را می سازد
بازدید : - بار دسته بندی : گردشگری تاريخ : 4 دسامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.