اطلاعات سفر

اجرای طرح مطالعاتی بررسی چشم اندازهای پارینه سنگی در بخش ایوانکی گرمسار - اطلاعات سفر

ایلنا/ براساس اخبار بدست رسیده، اجرای طرح مطالعاتی بررسی چشم اندازهای پارینه سنگی در بخش ایوانکی گرمسار صورت می گیرد.

حمیدرضا دوست محمدی (مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان) گفت: این طرح با سرپرستی سیدمیلاد هاشمی، عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس اجرا می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان افزود: بررسی وضعیت این منطقه در دوران پلیئستوسن (2.6 میلیون تا 11 هزار و 500 سال پیش)، الگوهای پراکنش محوطه های پارینه سنگی، چند و چون بر هم کنش های جمعیتی و بررسی سنن ابزارسازی از جمله اهداف اجرای این طرح مطالعاتی است.

سرپرست هیات باستان بخش ایوانکی گرمسار نیز در این خصوص گفت: در نتیجه انجام بررسی های باستان شناختی در ایوانکی، چشم اندازهای بسیار گسترده از دوران پارینه سنگی و تعداد قابل توجهی دست ساخته سنگی یافت شده است.

سید میلاد هاشمی افزود: بررسی های مقدماتی نشان می دهد که براساس فنون ساخت دست ساخته ها و گونه شناسی آنها، احتمالا گروههای انسانی دست کم در دوره پارینه سنگی میانی (حدود 300 هزار تا 40 هزار سال پیش) و جدید (حدود 40 هزار تا 12 هزار سال پیش) در این منطقه حضور داشته اند.

سرپرست هیات باستان بخش ایوانکی گرمسار گفت: بیشتر دست ساخته های سنگی بر روی سطوح باد برده موسوم به سنگ فرش های بیابانی ثبت شده اند و این سطوح موجب آشکار شدن قطعات سنگ قدیمی شده اند که برخی از این قطعات دست ساخته های سنگی هستند که گروههای انسانی در دوران پلیئستوسن آنها را ساخته اند.

هاشمی افزود: بر روی بیشتر دست ساخته های سنگی یافت شده لایه ای براق به رنگ قهوه ای سوخته تا مشکی دیده می شود که به آن جلای بیابانی گفته می شود.

او ادامه داد: از جمله ویژگی های فنی دست ساخته های سنگی یافت شده ابعاد نسبتاً بزرگ ساخت به کمک ضربه با چکش سخت، شواهد بهره گیری از تکنیک لوآلوآ و وجود مجموعه ابزارهای منتسب به دوران پارینه سنگی میانی چون خراشنده های جانبی دندانه دار و کنگره دارها بر روی تراشه های بزرگ و نیز قطعات منتسب شب به دوران پارینه سنگی جدید چون سنگ مادرهای منشوری برای ساخت تیغه و ریز تیغه است.

او گفت: بهره گیری از تکنیک لوآلوآ در عرض های جغرافیایی مشابه معمولاً به نئاندرتال ها منتسب می شود. از این رو احتمال وجود دو گروه انسانی (نئاندرتال ها و انسان خردمند) در دوران پلیئستوسن در منطقه وجود داشته است.

سرپرست هیات باستان بخش ایوانکی گرمسار گفت: این بررسی باستان شناختی، احتمال دیرینگی حضور انسان در منطقه ای که امروزه شهرستان گرمسار نامیده می شود را نشان می دهد و بررسی های میدانی در منطقه همچنان ادامه دارد.

اجرای طرح مطالعاتی بررسی چشم اندازهای پارینه سنگی در بخش ایوانکی گرمسار
بازدید : - بار دسته بندی : گردشگری تاريخ : 4 ژانویه 2022 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.