اطلاعات سفر

ساخت شبستانی به نام حضرت علی اکبر در طرح توسعه حرم امام حسین - اطلاعات سفر

ایسنا/ براساس اخبار بدست رسیده، ساخت شبستانی به نام حضرت علی اکبر در طرح توسعه حرم امام حسین صورت می گیرد.

محمدرضا بنی اسدی راد، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا گفت: با همت مهندسان و کارگران ایرانی و حمایت و همکاری تولیت آستان حرم امام حسین (ع)، شبستان حضرت علی اکبر (ع) به مساحت حدود 2800 متر مربع در طبقه همکف پروژه صحن حضرت زینب (س) در حال احداث است.

او با بیان اینکه شبستان حضرت علی اکبر (ع) روبروی خیمه گاه حسینی قرار دارد، افزود: عملیات اجرای اسکلت این شبستان که مزین به معماری ایرانی اسلامی خاصی خواهد بود، به پایان رسیده است.

بنی اسدی راد گفت: شبستان حضرت علی اکبر (ع) که جز فضاهای زیارتی طرح توسعه این حرم و همچنین صحن حضرت زینب (س) محسوب می شود، حدود 10 متر ارتفاع دارد که نورگیرهای بزرگ و سردری زیبا برای این سازه طراحی شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا درباره بازآفرینی تل زینبیه در طرح توسعه حرم امام حسین (ع) توضیح داد: فعالیت مهندسان و کارگران ایرانی برای تکمیل ساختمان مقام حضرت زینب (س) و ایجاد تپه نمادین تل زینبیه با کار گذاشتن شاسی ها و آهن کشی طرح آغاز شده است.

بنی اسدی راد با بیان اینکه در طراحی ساختمان جدید تل زینبیه تلاش شده تا معماری زیبا و درخور شان حضرت زینب (س) اجرا شود، افزود: با تکمیل طرح، زائران حاضر در این ساختمان می توانند از طریق سه ورودی شمالی، شرقی و جنوبی به حرم وارد شوند.

او با بیان اینکه ساختمان مقام حضرت زینب (س) دارای رواق های متعدد است، گفت: 22 طاق نمای زیبا براساس معماری ایرانی و اسلامی در این سازه اجرا می شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا اضافه کرد: تل زینبیه دارای یک گنبد بزرگ در وسط است که با چهار گنبد کوچک نورگیر احاطه می شود تا ضمن زیبایی بیشتر زائران از تابش مستقیم نور خورشید بهره مند شوند.

او بیان کرد: امیدواریم عملیات اجرای سازه بتنی مجموعه بزرگ پروژه صحن حضرت زینب (س) به مساحت حدود 130هزار متر مربع در سالروز ولادت حضرت زینب (س) به پایان برسد.

فاز نخست طرح توسعه حرم امام حسین (ع) به نام صحن حضرت زینب (س) مجموعه ای از شبستان های زیارتی، فضای روباز، کتابخانه، موزه و دارالضیافه (مهمانسرا) خواهد بود که هم اکنون و با پایان عملیات اجرای اسکلت و سازه در بخش های وسیعی از طرح، پروژه صحن حضرت زینب (س) حدود 32 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. عمده مصالح استفاده شده در ساخت صحن حضرت زینب (س) از داخل کشور تأمین می شود که بخشی از آن مربوط به مصالحی است که توسط افراد خیر به ستاد بازسازی عتبات اهدا می شود و قسمت عمده آن هم در داخل کشور خریداری و به عراق منتقل می شود.

ساخت شبستانی به نام حضرت علی اکبر در طرح توسعه حرم امام حسین
بازدید : - بار دسته بندی : گردشگری تاريخ : 20 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.