اطلاعات سفر

مدرسه تاریخی دخترانه مارکار برای مرمت نیازمند اهتمام خیرین شد - اطلاعات سفر

ایسنا/ براساس اخبار منتشر شده، مدرسه تاریخی دخترانه مارکار برای مرمت نیازمند اهتمام خیرین شد.

«پشوتن مارکار» پرورشگاه پسرانه مارکار را در سال 1301 هجری شمسی به نام مادر خود بنا کرد و تصمیم گرفت یادبودی نیز به نام پدر خود تاسیس کند، به همین دلیل سال 1305 پرورشگاه دختران با حضور «سرهرمزجی عدن» رئیس وقت «انجمن ایران لیگ بمبئی» افتتاح شد. مقدمات ساخت این بنا توسط «منوچهر کنتراکتر» رئیس پرورشگاه آماده شد، اما با توجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی آن دوره شهر یزد و پایین بودن سطح سواد بانوان در ایران، به پیشنهاد «سروش لهراسب» به جای ساخت پرورشگاه دختران، دبستان دخترانه مارکار با ظرفیت 84 نفر تاسیس شد و این دبستان در سال 1309 با شش کلاس ابتدایی به فعالیت خود ادامه می داد.

پس از رشد و تکمیل دبستان دخترانه، شهریور 1312 همزمان با ساخت دبیرستان پسرانه، کلاس اول دبیرستان دخترانه مارکار نیز به مجموعه اضافه شد و این دبیرستان موفق شد در خرداد سال 1315 برای امتحان نهایی، داوطلب سال سوم متوسطه معرفی کند بطوریکه دبیرستان دخترانه مارکار جز بهترین دبیرستان های دخترانه شهر بشمار می رفت.

مدرسه ای که پایه و اساس آن خیری بود و پشتوانه ای برای مردم یزد شده و حاصل آن بانوان توانمند، اثرگذار و بافرهنگ زیادی در طول این یک قرن است، امروز با وجود نیازی که به افزایش فضای مدرسه دارد همچنان در تکاپوی هزینه ای برای ارتقاست اما در بی اعتباری دستگاه ها گویا امیدی به بهتر شدن حال آن نیست.

کمک 15 میلیونی انجمن زرتشتیان تهران به مارکار

«فرحناز چهل مرد» یکی از اعضای انجمن اولیا و مربیان دبیرستان دخترانه (دوره اول) مارکار یزد با اشاره به اینکه این مدرسه برای مرمت و ساخت فضای آموزشی خود برای استفاده دانش آموزان نیازمند حدود 60 میلیون تومان دیگر است، می گوید: این مدرسه حدود 200 دانش آموز دارد که فضای آموزشی مورد نیاز آن کافی نبود لذا از زیرزمین مدرسه که با خاک پر شده بود، استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه انجمن زرتشتیان تهران با توجه به تعلق این مدرسه به مارکار حمایتی 15 میلیون تومانی داشت، تصریح می کند: با این کمک مالی توانستیم خاک هایزیرزمینی را تخلیه کنیم اما هنوز برای ساخت و استفاده از فضای زیرزمین نیازمند هزینه هستیم.

وی با بیان اینکه این مدرسه برد هوشمند، دوربین مداربسته و سایر ملزومات یک مدرسه عادی را ندارد، می گوید: این مدرسه دولتی متشکل از دانش آموزانی است که عمدتا وضع مالی متوسطی دارند و از کمترین امکاناتی برخوردارند.

این فعال فرهنگی پیرامون اینکه مدرسه تاریخی دخترانه مارکار برای مرمت نیازمند اهتمام خیرین شد، تصریح می کند: سیستم صوتی، سکویی برای حیاز مدرسه، کامپیوتر برای کلاس کامپیوتر، رنگ آمیزی فضای داخلی و بیرونی مدرسه نیز جز نیازهای این مدرسه است.

وی به فصل سرما اشاره می کند و می گوید: متاسفانه مدرسه سیستم گرمایشی ضعیفی دارد و در این حوزه نیز نیازمند کمک هستیم.

چهل مرد با تاکید بر این که درنامه ای به میراث فرهنگی خواستار مصالح ساختمانی شدیم، می گوید: آجر سنتی و آجر فرشی جز مطالبات ما برای کمک به این مدرسه که بنایی تاریخی و ثبتی است، هنوز از سوی این دستگاه محقق نشده است.

برای مدارس ماندگار هزینه می کنیم

«سیدمصطفی فاطمی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با بیان اینکه اولویت های کنونی ما بناهای در حال تخریب است، اظهار می کند: البته ما در حالت بافت می توانیم هزینه کنیم اما در خصوص مدارس نمی توانیم اقدام کنیم، چرا که متولی اصلی ما نیستیم.

وی با بیان اینکه مدارس مارکار، ایرانشهر و کیخسروی جز مدارس ماندگار هستند، می گوید: ما در خصوص چنین مدارسی ورود می کنیم، چرا که در این زمینه هر ساله اعتباری را دریافت می شود که با توافق مدرسه در بخش مورد نیاز هزینه می کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد با بیان اینکه در خصوص مدرسه مارکار نیز هزینه هایی شده، می گوید: در سال گذشته و دو سال قبل هزینه هایی صرف کف سازی، بدنه سازی و ترمیم پشت بام شده است.

«هادی مطهریان» معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش ناحیه دو یزد با بیان اینکه اعتبارات موجود کفاف بحث تعمیرات و نگهداری مدارس را نمی دهد، اظهار می کند: اتفاقای که در مدرسه ها شاهد آن هستیم، همگی با مشارکت مناسب مردم یزد و والدین دانش اموزان است که در حیطه های آموزشی، عمرانی، پرورشی و سایر حوزه هاست.

وی با اشاره به وجود بیش از 400 مدرسه ناحیه دو تصریح می کند: بودجه عمرانی که پوشش هزینه های جاری را هم بدهد در حال حاضر، موجود نیست و حوزه فعالیت با مشارکت مردم است البته بخشی از هزینه عمرانی را اداره نوسازی مدارس باید تامین کند که پس از تایید طرح عمرانی مروبطه، مشارکت می کند.

این مسئول با بیان اینکه نوسازی بابت تعمیر و تجهیز مدارس دارای بودجه است، می گوید: مجوز و تغییراتی که در مدارس انجام می شود، از نظر کارشناسی با نوسازی است و اگر تغییراتی می خواهند اتفاق بیفتد باید در ابتدا بازدید کرده و طرح را تایید کنند.

وی با اشاره به این که آموزش و پرورش اعتباری از ابتدای امسال تاکنون دریافت نکرده، می گوید: اگر آمار و ارقام را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که اتفاقاتی که در یزد افتاده عمدتا با مشارکت مردم است.

وی اضافه می کند: هنوز در سال جاری نیز اعتبارات عمرانی ابلاغ نشده تا بتوانند در خصوص مدارس و فعالیت های عمرانی هزینه کنند و هر آنچه نیز تاکنون هزینه شده صرفا آموزش و پرورش را بدهکار کرده است.

این مسئول در تایید صحبت متولیان میراث فرهنگی نیز می گوید: اداره کل میراث فرهنگی یزد هم کاملا درست می گوید و در مدارس ماندگار میراث هزینه هایی را صرف کف سازی و محوطه سازی کرده است از طرفی مدارس ماندگار هم تحت عنوان شهریه هزینه هایی دریافت می کنند که بخشی از آن را می توانند صرف هزینه های عمرانی بکنند.

دبیرستان مارکار، نمادی از زندگی مسالمت آمیز ادیان

البته جدای از اینکه امروز مدرسه مارکار نیازمند دست های خیران برای بهبود شرایط خود است، جالب است بدانیم که این مدرسه خیری، هرچند توسط یک زرتشتی ساخته شد اما به دلیل فرهنگ مسالمت آمیز ادیان یزد امروز یکی از مدارسی است که شاید تعداد زرتشتیان محصل در آن کمتر از سایر مسلمانان است.

با این وجود، انجمن زرتشتیان تهران بدون چشم داشتی به این مسئله برای آن هزینه کرده و یکی از خیران امروز این مدرسه نیز شهروندی مسلمان در یزد است. پس این مقوله نشان می دهد هچنان فرهنگ متقابل میان مسلمانان و زرتشتیان وجود دارد و می توانیم این مدرسه را هم یکی از نمادهای زندگی مسالمت آمیز ادیان بدانیم.

مدرسه تاریخی دخترانه مارکار برای مرمت نیازمند اهتمام خیرین شد
بازدید : - بار دسته بندی : گردشگری تاريخ : 20 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.